برای ویرایش این متن به بخش تنظیمات قالب در کنترل پنل مراجعه کنید .
تبلیغات
آخرین ارسال های تالار
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
تاریخ : دوشنبه 20 شهریور 1391 22:23
نویسنده : boustan
نظرات : 0

نتایج آخرین تحقیقات نشان می دهد استفاده از انرژی باد از طریق کاهش نشر گازهای گلخانه ای به کاهش روند گرم شدن جهانی می انجامد.         یکی از محققان دانشگاه تکزاس در ایالت تگزاس امریکا در مقاله ای در مجله AIPدر خصوص انرژیهای تجدید پذیر و پایدارمی گوید:" افزایش درجه حرارت، سرعت باد را کاهش می دهد و نیروی کمتری را برای توربین بادی می سازد . بادهای غالب در جو آزاد در ارتفاع حدود 1000متری بالای زمین بوسیله تغییرات درجه حرارت که به طرف قطبها کاهش می یابد حفظ می شود.همچنان که آب و هوا تغییر می یابد درجه حرارت جهانی افزایش یافته وتقابل درجه حرارت بین عرضهای جغرافیایی کمتر و قطبها بطور جزئی کاهش می یابد، چرا که نواحی قطبی گرایش به سریع تر گرم شدن دارند و همچنانکه تقابل درجه حرارت ضعیف تر می شود بادها نیز صعیف تر می شوند. توربینهای بادی بوسیله بادهای ارتفاعات کمتر نیرو می گیرند (حدود 100متر بالای زمین) جائی که بنا به گفته Ren " اثرات اصطکاکی سرعت و جهت باد را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند."        بر اساس محاسبه REN افزایش 2تا 4درجه سانتیگراد در عرضهای جغرافیایی (متوسط تا بالای زمین) باعث کاهش 4تا 12 درصدی در سرعت باد در بعضی عرضهای جغرافیایی شمالی می شود. این معنی می دهد که می بایست سرمایه گذاری بیشتری برای داشتن توربینهای بیشتر کنیم تا بتوان همان مقدارانرژی را بدست آورد.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : شنبه 18 شهریور 1391 23:43
نویسنده : boustan
نظرات : 1

طوفان های هاریکن از زمین در برابر گرم شدن هوا محافظت می کنند.

طبق یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، طوفان های شدید و هاریکن ها همانند یک سوپاپ طبیعی فشار به زمین کمک می کند تا در برابر گرم شدن هوا مقاومت کند.

 این یافته ها که در مجله “علوم طبیعی زمین” منتشر شده است نشان می دهد طوفان ها مقادیر زیادی کربن را جذب و در بستر اقیانوس ها دفن می کنند.
دی اکسید کربن یکی از “گازهای گلخانه ای” است که موجب گرمتر شدن آب و هوای سیاره ما می شود.
هر چه مقدار دی اکسید کربن منتشره در جو بیشتر باشد طوفان های هاریکن قویتر و به تعداد بیشتری رخ می دهند.
هاریکن ها و طوفان های شدید مقادیر زیادی آب را با خود به خشکی می آورند و باعث بروز سیل می شوند.
این آب، کربن انباشته شده در گیاهان را می شوید و به درون رودخانه ها می ریزد و در نهایت در اعماق بستر اقیانوس دفن می کند.
دانشمندان انگلیسی، ژاپنی و تایوانی رودخانه “لی وو” را در تایوان مورد مطالعه قرار دادند.
آنها تخمین می زنند سیلابهای ناشی از طوفان های هاریکن، ۸۰ تا ۹۰ درصد ذخایر کربن جدید را با خود به درون این رودخانه منتقل کرده اند. آنها می گویند طوفان ها “بهترین شرایط” را برای حذف ذخایر کربنی از چرخه کربن ایجاد می کنند.
با این حال محققان در این مطالعه هشدار می دهند طوفان های هاریکن به تنهایی برای مقابله با تمام آلودگی های ناشی از فعالیت انسان ها کافی نیست.
“رابرت هیلتون” از “دانشگاه کمبریج” و یکی از دانشمندانی که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، گفت: آهنگ وقوع طوفان های هاریکن حدود صد تا هزار بار کندتر از میزان دی اکسید کربنی است که بر اثر فعالیت های انسان در جو منتشر می شود.
در بسیاری از طرح های جدید که با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اجرا می شود، به تقلید از شیوه طبیعت، دی اکسید کربن را در انبارهای زیرزمینی یا اعماق پوسته دریا ذخیره می کنندنظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : شنبه 18 شهریور 1391 23:41
نویسنده : boustan
نظرات : 2

بحران گرمای جهانی در عین بزرگی از نظر برخی دانشمندان به اندازه ای قابل حل است که می توان آن را با توسعه دادن روشهای فناورانه مهار کرد. هشت روش فناوری برای حل این بحران پیشنهاد شده است.

در حالی که رهبران جهان قصد دارند در نشست کپنهاک در رابطه با شرایط آب و هوایی جهان به صحبت و مذاکره بپردازند ، بسیاری بر این باورند که تنها راه برای حل بحران آب و هوایی و گرمای جهانی برداشتن قدمهای سریع و خلاقانه و ارائه فناوری های جدید برای مهار حرارت جهان است.

طی چند سال گذشته دانشمندان در این زمینه به نتایج متعددی دست پیدا کرده اند، از صخره های جذب دی اکسید کربن تا شبکه های فضایی کنترل کربن که می توانند به گونه ای در کنترل این بحران تاثیر گذار باشند. برخی از این ابداعات بر روی کاهش و جذب دی اکسید کربن تمرکز داشته و برخی دیگر راه کارهایی را برای سرد کردن زمین ارائه می کنند.

نشریه ای بی سی بر همین اساس هشت شیوه خلاقانه و معمولی را که می توانند در این راه به انسانها کمک کرده و به گونه ای به مهار گرمای جهانی ختم شوند را معرفی کرده است.نظرات : 2 | بازدید از پست : 0
 

 


آخرین مطالب
  
 

برای ویرایش این متن به بخش تنظیمات قالب در کنترل پنل مراجعه کنید .